معرفی شهرستان مهران

شهرستان مهران در باختر ایلام واقع شده است. این شهرستان نگین سبز ایران نام گرفته است و پس از سه دهه در انزوا بودن اینك مهران می تواند برای همیشه صبح صادق را بر سرزمین هزار و یك شب بتاباند. بیش از چند دهه مرز بین المللی مهران در منتهی الیه باختری كشور و در جنوب شهر ایلام به رغم ۲۲۰ كیلومتر مرز مشترك با عراق و كم ترین فاصله یك شهر مرزی تا بغداد در انزوا و فراموشی به سر می برد و حاصل این انزوا بیش از سه دهه ركود اقتصادی بود. نام مهران در دوران هشت سال دفاع مقدس بر سر زبان ها افتاد. این گذرگاه تاریخی از دیر باز معبر و ممر مراودات تاریخی مردمان دو سوی مرز بوده و حاصل این مراودات گسترده نزدیكی فرهنگی و پیوندهای خانوادگی و سرمایه‌گذاری های مشترك بر اراضی مستعد و نخلستان های پر ثمر منطقه است.
مرز مهران مناسب ترین و بهترین راه برای فعالیت های توریستی و زیارتی و هم چنین یكی از مناسب ترین و مطمئن ترین مناطق برای فعالیت اقتصادی است. شهر مرزی مهران حدود ۱۲ كیلومتر تا نقطه صفر مرزی فاصله دارد و كم تر از ۲۰ كیلومتر با شهر های كرد تبار بدره و زرباطیه عراق فاصله دارد و به عنوان حاقه اتصال مركز استان ایلام با مركز استان واسط و بغداد عراق در طول قرن ها مهم ترین گذرگاه ارتباطی مردمان دو سوی مرز بوده است. در بخش مركزی مهران مخاذن نفت و گاز طبیعی كشف شده و چاه هایی درآن حفر شده است. دشت های مهران به خاطر پیوستگی‌كوه و دشت با یك دیگر دارای اهمیت استراتژیكی و تاریخی است. این شهرستان از سه بخش مهران، صالح آباد و ملكشاهی تشكیل شده است. بخش صالح اباد در دشت وسیع هیژدانه واقع شده و در سال های پر باران یكی از مناطق حاصل‌خیز استان محسوب می شود.

مشخصات جغرافیایی
شهرستان مهران در درازای جغرافیایی ۴۶ درجه و ۱۰ دقیقه و پهنای جغرافیایی ۳۳ درجه و ۷ دقیقه و در بلندی ۱۵۵ متری از سطح دریا قرار دارد. مهران در كرانه چپ رود كنجان چم قرار گرفته و با مرز عراق بیش تر از چند كیلومتر فاصله ندارد. مهران از شمال به ایلام، از خاور به دهلران، و از باختر و جنوب به عراق محدود است.

 مکان های دیدنی و تاریخی

كتیبه تخت خان واقع درمنطقه صالح آباد و در ۲۴ كیلومتری ایلام.
سنگ نبشته دوره آشوری كه شامل خطوط میخی و نقش سرباز آشوری با كلاه خود و نیز علامت ماه و ستاره كه درمنطقه گل گل ملكشاهی قرار دارد.
آتشكده متعلق به دوره ساسانیان درارتفاعات كوه پشمین بخش ملكشاهی.
قلعه زمستانی والی در كنار رود كنجانچم و در ۱۷ كیلومتری شهر مهران معروف به قلعه كنجانچم.
تپه باستانی چغا آهوان و چغا گلان با قدمت ۷۳۰۰ سال در شهر مهران.
آثار و یادمان های دوران دفاع مقدس و نمایشگاه آثار دوران جنگ تحمیلی.
غار معروف زینه گان یا غار بهشت كه یك غار رو باز است و در ۶ كیلومتری صالح آباد واقع شده است .
مهم ترین زیارتگاه ها و بقاع متبركه این منطقه عبارت اند از:
زیارتگاه امام زاده علی صالح معروف به خاص علی در بخش صالح آباد.
زیارتگاه امام زاده سید حسن در ۳ كیلومتری شهر مهران.
بقعه پیر قتال در مسیر جاده بهرام آباد و جاده مرزی مهران.
زیارتگاه سید محمد عابدمعروف به پیرمحمد در بخش ملكشاهی